Číslo transparentního účtu: 2700453368/2010
Číslo účtu veřejné sbírky: 2601143882/2010

  Události, silné příběhy

  Sražený nebo zmlácený?

  Sražený nebo zmlácený?

  Přivolala nás k němu zoufalá maminka čtyřměsíčního kojence. Našla ho nehybně ležet na silnici. Sama nemohla odjet od nemocného dítěte a nedovolala se jinam, než k nám. Okamžitě jsme skočili do auta a na místě byli do 5 minut.

  zobrazit více

  HIT BY A CAR OR BEATEN?

  HIT BY A CAR OR BEATEN?

   

  A desperate mother of a 4-month-old baby called us to help him. She found him lying on the road motionless. She wasn’t able to leave her sick baby and we were the only ones she managed to reach via call. We jumped in the car and arrived in 5 minutes.

  zobrazit více

  MAN‘S WORLD OF FORMULA OPENS TO BENEFICENCE

  MAN‘S WORLD OF FORMULA OPENS TO BENEFICENCE

  Two teams driven by good rivalry that are also full of energy and willingness to face obstacles. Teams where each of them means a lot and thanks to their cooperation they are very POWERFUL. Effective Racing and Dočasky.cz.

  zobrazit více

  Mužský svět formulí se otevírá dobročinnosti

  Mužský svět formulí se otevírá dobročinnosti

  Dva teamy, ve kterých vládne zdravá soupeřivost, ze kterých srší energie a ochota postavit se výzvám a překonávat překážky s vysokým nasazením. Teamy, kde každý jeden znamená velmi mnoho a díky SPOLUpráci mají obrovskou MOC. Effective Racing a Dočasky.cz.

  zobrazit více

  WAS SNĚŽENKA LEFT ON STREET BECAUSE SHE WAS NO LONGER ABLE TO PRODUCE PUPPIES?

  WAS SNĚŽENKA LEFT ON STREET BECAUSE SHE WAS NO LONGER ABLE TO PRODUCE PUPPIES?

  People of Štibořice in Břeclav region requested our help on Monday noon. In the area of local vineyard Sklep Maryša there was a motionless white dog discovered lying on the ground. We tried to contact local municipal office to report the finding and to find out if there are any contractual relations between the municipality and a shelter where the dog could be placed. Because nobody was picking up the phone we arranged transportation of the animal ourselves and first medical examination was done at our place thanks to MVDR. Lída Machová. The dog is a microchipped white middle-sized poodle female and its age is estimated to 5 years or more (microchip is not registered). She has a limp on her front left paw, her fur was neglected and full of sucked and moving ticks.

  zobrazit více


  archiv článků

  Dočasky.cz, z. s.

  info@docasky.cz

  Nová 931/59, Lanžhot, 691 51
  IČ: 01917501, Registrované Ministerstvem vnitra i Úřadem na ochranu osobních údajů

  Číslo transparentního účtu ve Fio banka, a.s.:
  pro platby v CZK 2700453368/2010 
  pro platby v EUR 2700453368/8330

  Číslo účtu veřejné sbírky ve Fio banka, a.s.:
  2601143882/2010

  CZ / EN