Psychologická pomoc zvířatům a jejich majitelům
V noci z 24. na 25. června postihlo jih Moravy ničivé tornádo, které mnoho rodin připravilo o střechu nad hlavou, některým vzalo členy rodiny – ať už lidské, nebo zvířecí a po náročných dnech a měsících loňského i letošního roku zasadilo další hlubokou ránu.
Hluboké šrámy, které se budou dlouho hojit, utrpěla i duše. Nejen dospělí, ale i děti a zvířata nyní v zasažených oblastech zažívají obrovský stres, který se díky šoku možná ještě neprojevuje naplno, ale další dny, týdny a měsíce, možná roky, bude více nebo méně přítomný.
Ve spolupráci spolku Dočasky.cz, z.s. a Komory veterinárních lékařů ČR se budeme snažit pokrýt také tuto potřebu pomoci.
Je třeba mít na zřeteli, že i když stres není na zvířeti v tuto chvíli patrný, prožívá ho. Samotná ničivá noc, kdy se bortily střechy nad hlavou, praskaly okenní tabulky a celé rodiny se vyděšeně snažily ukrýt do bezpečí, může u zvířete rozjet kaskádu psychických a zdravotních obtíží. Následné demolice, množství cizích a neznámých lidí, hluk, bleskové stěhování, nové prostředí, jiná strava, ztráta známého místa k odpočinku, jiná pečující osoba a další faktory ovlivňují zvířata stejně tak, jako lidi.
Ať už jste přímo majitel zvířete ze zasažených obcí, nebo pečovatel, dočaskář a podobně, mějte, prosím, tyto skutečnosti na paměti.
V následujícím období se u psů a koček mohou vyvinout některé z těchto poruch chování a zdravotních obtíží:
- agresivita (na cizí i známé osoby a zvířata)
- přecitlivělost nebo apatie
- nadměrná vokalizace (štěkání, vytí)
- poruchy příjmu potravy (ztráta chuti k jídlu, požírání cizích předmětů, schování/zahrabávání potravy)
- zažívací obtíže (zvracení, průjmy, zácpy)
- pomočování
- neobvyklé chování (okusování předmětů, olizování a vykusování vlastních končetin, ocasu nebo jiných částí těla, stereotypní chování – „obcházení dokolečka v kotci“, honění vlastního ocasu u psů apod.)
- další
U koček se kromě výše uvedených velmi často setkáváme s poruchou močového aparátu vyvolanou stresem (tzv. FIC – nezánětlivé onemocnění močového měchýře nebo FeLUTD – onemocnění dolního močového traktu ):
- močení mimo wc
- nepohodlí při močení (mňoukání, naříkání, neobvyklé přehrabování záchůdku)
- krev v moči
- zástava močení (POZOR, ŽIVOT OHROŽUJÍCÍ STAV!!)
Některým z těchto problémů se můžeme snažit předejít následovně:
- zabezpečení klidného a bezpečného místa i v cizím prostředí: kotec, kennela nebo klec přehozená dekou, vystlaná ideálně vlastním pelíškem, nebo alespoň látkou se známým pachem (majitele, z původního bydliště)
- umožnit zvířeti v takovém prostoru nerušeně odpočívat a kdykoliv do něj odejít, nedovolit dětem, aby zvíře jakkoliv v jeho prostoru rušily
- pokud lze, zajistit stejné krmení, na které bylo zvíře zvyklé
- alespoň trochu, pokud lze, zachovat režim, na jaký bylo zvíře zvyklé (podávání pamlsků v době oběda, pravidelné procházky známým prostředím, kontakt se známou osobou)
- pečlivé sledování zdravotního a psychického stavu a řešení odchylek v co nejkratší možné době
Můžeme využít a určitě je to vhodné, některých přípravků a krmiv, která mají za úkol navodit psychickou pohodu (pozor, ne sedativní účinek!!! VELMI NEVHODNÝ JE PŘÍPRAVEK SEDALIN!!!):
- zklidňující pipety a spreje nebo difuzéry s přírodními látkami nebo feromony
- tablety a kapsle se zklidňujícími látkami, homeopatika
- veterinární granule typu „urinary stress“, „calming“ apod.
- medikaci léky
U hospodářských a volně žijících zvířat se samozřejmě také mohou objevit různé poruchy chování spojené se stresem – např.: zvýšená bázlivost a panické prchání, zvýšené pocení u koní, prudký pokles užitkovosti u dojených zvířat, ztráta chuti k jídlu, vyškubávání vlastního peří u papoušků a daší. Je nutné je řešit individuálně dle podmínek.
Tým veterinárních lékařů a dobrovolníků ve spolku Dočasky.cz,z.s. aktuálně zajišťuje prostředky, kterými chceme napomoci udržet a zlepšit duševní pohodu mazlíčků.
Neváhejte se na nás, nebo na svého ošetřujícího veterinárního lékaře, obrátit s radou o pomoc. Materiální zajištění je důležité, ale psychická pohoda neméně!
Společně to zvládneme!
MVDr. Ludmila Janoušková