Psí ostrov
Výjimečné, harmonické místo s nesmírným potenciálem. Prostor s přátelskou atmosférou, kde se člověk cítí jako doma, mezi svými. Seznámí se se základy péče o psa, ale zároveň také se čtyřnohým budoucím členem své rodiny.
Chceme dál odmazávat dělící čáru mezi psy odloženými v útulcích a zodpovědnými lidmi a podpořit informovanost, jejíž absence je jednou z hlavních příčin nerozvážného pořizování psích mazlíčků, dlouhodobě přeplněných útulků a opuštěných psů.
Multifunkční prostor s vlídnou tváří.
Chceme, aby k nám lidé přicházeli bez obav a strachu, bez předsudků o psech z útulku. Na ploše 10 000 m2 budujeme moderní centrum, kde je krom stálé péče o psy, možné realizovat meetingy, workshopy, přednášky, terapie, zážitkové a vzdělávací pobyty pro veřejnost všech věkových kategorií. Aby byl celý koncept i finančně životaschopný a alespoň částečně soběstačný, bude jeho součástí i veterinární ošetřovna, stříhací salon, obchůdek s chovatelskými potřebami a psí hotel.
Hlavním cílem projektu je dotvořit přátelské místo, kde se mohou potkávat opuštění pejsci a zájemci o jejich osvojení. S tím souvisí zdokonalení zázemí útulku, tak aby bylo bezpečnější a užitečnější nejen pro psy, ale i jejich ošetřovatele a v neposlední řadě i návštěvníky.
Patroni projektu
David Koller & Amálka
„Vážím si děvčat z Lanžhota, jak se starají o opuštěné psíky. Děkuji."
Ivan Lupták & Shadow
„Psí ostrov je místo, kde vždycky rád uvíznu. Není pustej, ale naopak plnej psích a člověčích přátel. Takový ostrovy je třeba tvořit a chránit. Jsem rád, že jsem se na tenhle Ostrov dostal."
Sandra Pogodová & Áňa
„Psí ostrov nemá u nás obdoby. Je to nádherný, s láskou realizovaný projekt, na kterém se radostně podílím."
Michael Vorba & Chandler
„Od první chvíle, kdy jsem vstoupil za bránu útulku, jsem byl učarován. V obklopení příjemných lidí a psů, kteří vám dávají tolik lásky, na vás dýchne klid, odpočinete si a přijdete na jiné myšlenky."
Vladimír Polívka & Herry
„Panuje tam tak pozitivní atmosféra, že jsem se rozhodl projekt podpořit a stát se jeho patronem"
Abychom dosáhli vysněného cíle, musíme se postupně zaměřit na řadu dílčích kroků. Rozšiřujeme, zvětšujeme ubytovací kapacitu a modernizujeme kotce pro velké psy. Aktuálně máme vlastně jeden veeeliký psí výběh, tedy celý rozlehlý areál. Na první pohled by se to mohlo zdát ideální, ale není to pro pejsky bezpečné. Je potřeba stále hlídat vstupní brány, aby pejskové nevyběhli na ulici a dohlížet, aby se malí pejsci neprotáhli plotem.Také si člověk musí dávat pozor, co kde nechává ležet, pokud to nechce mít označkované nebo rozkousané. Absence výběhů nám neumožňuje venčit více smeček zároveň. Kvůli zvýšení bezpečnosti a komfortu a také úspoře času jsme se rozhodli zbudovat dva větší samostatné výběhy pro velké psy a jeden pro malé.
Výchozí stav
Nově příchozí trosečníky musíme na několik prvních dní umisťovat do karantény. Naše dosavadní karanténní prostory jsou často dosti přeplněné a tím pádem nevyhovující. Potřebujeme zbudovat prostornější karanténu, která si zachová požadavky Krajské veterinární správy. Psí trosečníci často přicházejí nejen s ranami na duši, ale i na těle, které je potřeba akutně ošetřit, než psy můžeme dopravit k veterináři. Naše stávající ošetřovna je stejně jako karanténa mrňavá. Kromě karantény tedy chceme profesionální a dobře vybavenou místnost, která umožní ošetření pejsků a dostatek místa na skladování všech k tomu potřebných pomůcek.
Projekt podporují
Počtu psů je kapacitně nedostačující i naše vnitřní zázemí. Místo pro krmivo, deky, podložky, pelíšky, klece, obojky, vodítka, čistící a desinfekční prostředky atd atd, nemluvě o zázemí pro ošetřovatele, zájemce o adopci, dobrovolníky a návštěvníky. V létě to nevadí, protože máme prostornou pergolu, pod kterou se uskutečnila nejedna adopce a za tornáda jsme pod ní doslova žili, ale v zimě je to problém. Potřebujeme prostor, kde se budou moci lidé v klidu a pohodlí posadit, dát si hrnek čaje a probrat vše důležité, kde bude toaleta, ne venkovní kadibudka, na které vám v zimě umrzne zadnice.
Karanténu, ošetřovnu, psí koupelnu, psí pokojíček a herničku, přípravnu krmiva a zázemí pro dvounožce jsme se rozhodli vyřešit jednou provozní budovou, takovým majákem Psího ostrova.
Vizualizace
Jsme si vědomi jaké máme štěstí, že je útulek situován na tak krásném pozemku, plném trávy, květin, keřů, vzrostlých stromů a v jehož srdci se rozprostírá jezero. Rozhodně nechceme celou plochu zastavět ani vybetonovat, naopak! Usilujeme o revitalizaci území, podporu obnovy klimatu a udržení vody v krajině. Chceme vysadit nové stromy, které pomohou se zadržováním vody a vytvoří tolik potřebný stín, který v létě ocení nejen naši pejsci. Dále je potřeba vybudovat retenční nádrž k zadržování dešťové vody, kterou lze následně využívat na závlahu květinových záhonů plných včel a motýlů, keřů a stromů. A vzpruhu by potřebovalo i naše milované jezero, ve kterém se většina psů ráchá od jara do podzimu. To je ale hudba budoucnosti.
Jsme snílkové a tak si dovolíme i úlety na vlně fantazie. Přáli bychom si na pozemku zbudovat i pár bungalovů, které budou sloužit jako jednoduché zázemí pro dobrovolníky a zájemce o adopci ze vzdálenějších koutů republiky, kteří se rozhodnou zůstat v útulku více než jeden den. Mohlo by jít o jednoduché stavby na bázi mobilních domků, nebo staveb z recyklovaných materiálů typu lodní kontejner. Smyslem je umožnit zodpovědným lidem strávit co nejvíce času s pejskem, kterého si plánují osvojit a přijmout za právoplatného člena rodiny.
Co jsme díky Vaší podpoře zvládli?
¾ původních pletivových plotů ohraničujících pozemek jsme nahradili betelnými ploty betonovými, každá část má svou vstupní bránu
za architektonickou vizi využití území a vizualizaci děkujeme KLAR, kteří svou práci odvedli za přátelskou cenu
projektovou dokumentaci pro získání stavebního povolení bez nároku na honorář vypracovali Ing. Luděk Budík a Ing. Jakub Podešť
když padne tma, pomáhá nám v péči o psy nové osvětlení hlavní brány a kotců
až ke stavbě jsou zakopané přívody vody a elektřiny
hotová je základová deska + zdivo a stropy prvního podlaží Majáku se schodištěm do patra
zemní práce a navazující terénní úpravy nejen horní části pozemku, vykácení náletových dřevin a výsadba první nové zeleně
pořídili jsme výcvikové překážky pro psy, takže naši aktivnější svěřenci mají zábavnější vyžití
počet venkovních ubikací jsme navýšili o závětrný trojkotec s vnitřními boudami, vše zastíněno pergolou a 6 samostatně stojících zastřešených kotců
pro skladování máme k dispozici velký lodní kontejner
Na čem teď pracujeme
Poslední dva roky krom péče o psí trosečníky usilovně budujeme Maják Psího ostrova. Zpomalilo nás tornádo, kdy šly stavební práce stranou, naší energie bylo potřeba jinde. Celosvětová krize se promítla nejen v růstu energií, ale i cenách stavebních materiálů a nedostatku řemeslníků. Ale my nezastavujeme, máme zpoždění. Budova poskytující zázemí psům i o ně pečujícím lidem má dnes hotové základy, přípojky vody a elektřiny, zdivo v přízemí a schody do patra. Doba není lehká, ale naši psi si ji nevybrali, a těžko můžeme věřit, že se brzy ekonomika ustálí a vyplatí se počkat. Povětrnostní vlivy rozestavěné stavbě neprospívají a nutí nás stavbu uzavřít, tzn dokončit zdivo patra, instalovat okna a dveře a stavbu zastřešit.
Maják je útočiště, kde najdou bezpečí nově příchozí psí trosečníci. Ošetříme jim zde bolístky, zbavíme je blech, dredů a špíny a ubytujeme je v karanténě. V psí kuchyňce jim připravíme snídani, oběd i večeři se všemi potřebnými výživovými doplňky či léky. Pejska si tu buď vyzvedne původní majitel, který bude moci pod střechou podepsat potřebné dokumenty nebo pokud se pejsek nebude mít kam vrátit, přestěhujeme ho po uplynutí karantény do psího pokojíčku, nebo velké zdravé psy do venkovního kotce. Záleží na individuálních potřebách daného pejska.
Psí kuchyňka bude sloužit všem psím obyvatelům Psího ostrova. Bude zde dost prostoru k rozmístění všech mističek, pro skladování granulek, konzerv, speciálních diet, výživových doplňků i lahodných pamlsků. Ošetřovatelé tu pejskům připraví jídlo, které jim pak roznesou na jejich místečka. Misky se pak dají jednoduše do myčky, nebo opláchnou ve dřezu pod teplou vodou, aniž by člověku v zimě umrzly ruce jako se to dělo doteď, kdy jsme většinu práce dělali venku. Druhá polovina místnosti bude sloužit jako psí pokojíček. Klubovna, kde si můžou malí pejsci spolu hrát, štěňátka získávat nové zkušenosti a pejsci v rehabilitaci zabavit svoje hlavičky, aby se v době rekonvalescence nenudili a nedělali psí kusy. Psí pokojíček sám o sobě bude sloužit hlavně malým pejskům, pejskům v rekonvalescenci a všem, kteří budou z jakéhokoliv důvodu potřebovat pobývat ve vnitřních prostorách. Je v ní i dost místa pro klid a odpočinek, až budou mít aktivit dost.
Praktická a plně vybavená ošetřovna a koupelna poslouží k vyřešení drobných bolístek našich psích trosečníků. Můžeme si v ní vzít psa na stůl, aplikovat mu antiparazitika, vyčistit uši, zastřihnout drápky a všechny potřebnosti budeme mít po ruce. Třeba Radeček by ji uvítal už teď, dennodenní převazování jeho deformované packy absolvuje na zemi nebo gauči, takže na stole by to bylo jednodušší, pohodnější a rychlejší. Vana i sprcha jsou nezbytností. Pro padesátikilovou fundlačku Báru s kožními problémy, která koupel potřebuje jako sůl minimálně jednou za týden, je vhodnější sprchový kout, abychom ji nemuseli zvedat. Vedle na střihačském stole bude možné ji vyčesat, ostříhat i vyfénovat. Menší hafany jednoduše vykoupeme v nerezové vaně, ze které nevyskočí a člověk se k nim nemusí celou dobu předklánět.
Prostoru u vstupních dveří říkáme recepce, představte si plochu o pár čtverečních metrech s pohodlnou sedačkou a stolkem, kde se mohou posadit zájemci o adopci, majitelé odchycených psů, zkrátka příchozí a návštěvníci. Hned za rohem je k dispozici WC. A hned vedle bude praktický příruční sklad, aby bylo vše po ruce a malá kancelář, kde se vyhotovují a tisknou veškeré dokumenty (předávací protokoly, darovací smlouvy, adopční smlouvy apod.)
Chceš toho být součástí?
Máme ostrov. Pevninu i vodu, vlajkovou loď i odvahu měnit svět. Máme neutuchající nadšení a věříme, že všechno je možné a na začátku všeho byla myšlenka. Naše každodenní práce je plná emocí. Smutnou pravdou je, že problém přeplněných útulků je mnohem větší, než se na první pohled zdá. A že i kdybychom se na hlavu postavili, nevyřešíme ho jednou provždy tady a teď. Co ale udělat můžeme, je postarat se s maximálním nasazením o psy, kteří u nás už jsou, nebo někde v koutě, sklepě, množírně na naši pomoc čekají.
A jak přidat ruku k dílu?
- nákupem na e-shopu Dočasky.cz
- darováním stavebního materiálu
- jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem přes portál Darujme.cz
- jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem na účet veřejné sbírky 2601143882/2010
Využít lze i platbu pomocí QR kódu - nákupem kalendáře Subaru pro Psí ostrov 2024
- nákupem kalendáře Psí ostrov 2024
Nasaj atmosféru a rezervuj si palubní lístek na loď plnou dobrého pocitu, plující ke Psímu ostrovu, protože společně s námi skutečně měníš svět.
Psí ostrov roste díky:
Zejména díky jednotlivým dárcům, kteří svými dary stejně jako jednotlivá zrnka písku tvoří ostrov. Psí ostrov.
Těší nás také podpora větších subjektů:
Fotodokumentace