• O nás

Dočasná péče

Dočasnou péčí je myšleno poskytnutí dočasného domova zvířeti (zejména psům a kočkám). Týká se zvířat, která nemohou být z různých důvodů umístěna v útulku, např:

  • zvířata příliš mladá nebo naopak příliš stará
  • zvířata nemocná nebo po zákrocích, které vyžadují intenzivní péči
  • zvířata odebraná původním majitelům v důsledku týrání
  • zvířata, která dlouhodobý pobyt v útulku nesnášejí dobře
  • zvířata nalezená

Kdo je dočaskář?

Dočaskářem může být každý, kdo před osudy nezaopatřených zvířat nezavírá oči. Mnoho dočaskářů má vlastní psy, kočky, koně a zároveň pomáhá zvířecím bezdomovcům. Jiní naopak nemají podmínky pro to, aby zvíře trvale vlastnili a forma dočasné pomoci jim vyhovuje. Dočaskářem se mohou stát i nezletilí, se souhlasem svých zákonných zástupců.

Jak dlouho dočaska trvá?

Délka pobytu zvířete v dočasce je vždy individuální. Roli sehrávají možnosti dočaskáře (čas, prostory, finance atd) a potřeby konkrétního zvířete (v závislosti na jeho velikosti, pohlaví, fyzickém a psychickém stavu). Fakt, že každý dočaskář zajišťuje péči dobrovolně, dává tušit, že to, jaké zvíře, do jakých podmínek a na jak dlouho bude umístěno, je VŽDY na dohodě. Nepsané pravidlo říká, že zvíře je v dočasné péči umístěno tak dlouho, dokud se mu nenajde trvalý domov, nebo tak dlouho, jak to podmínky dočaskáře umožňují. V ojedinělých případech je zvíře přemístěno k jinému dočaskáři.

Kdo hradí náklady dočasky?

Ideální dočaskář je schopen pokrýt alespoň část obvyklých nákladů (jako je strava) z vlastních zdrojů. Dočasky.cz jsou jako spolek neziskovou organizací, jejíž hlavní činností tudíž není vytvářet zisky. Našim cílem je umístit zvířata do stabilních trvalých rodin prostřednictvím dočaskářů. Maximální výše nákladů, které je dočaskář ochoten do péče investovat, je před svěřením zvířete do jeho péče jasně stanovena a mezi spolkem a dočaskářem je uzavřen písemný smluvní vztah. Dočaskář po dobu poskytování dočasné péče nese za zvíře a škody jím způsobené plnou zodpovědnost, zvíře zůstává ve vlastnictví spolku, dokud není adoptováno.

Kdo zvířeti hledá trvalý domov?

Zveřejnění informací o zvířeti vhodném k adopci je věc Dočasky.cz ve spolupráci s dočaskářem. Ten poskytuje o zvířeti informace, dodává fotografie/videa a předává je Dočasky.cz. Dočaskář sám může, ale nemusí, zvíře k adopci nabízet.

Dočasky.cz, jeho zrození a život.

Za vznikem spolku Dočasky.cz stojí parta lidí, kteří mají s poskytováním dočasné péče vlastní zkušenost. Chceme využít již fungující síť a posunout spolupráci s jinými sdruženími, aktivními dobrovolníky a provozovateli útulků a na vyšší úroveň. Jsme si vědomi toho, že každý, kdo se v záchraně zvířat angažuje, má plné ruce práce. Víme, že je od základu potřeba změnit systém. ZVÍŘE NESMÍ BÝT VĚC. Stanovili jsme si vysoké cíle – úprava stávajících pravidel celoplošného čipování a evidence zvířat, omezení chovu zvířat bez průkazu původu, stanovení minimálních podmínek pro držení zvířat, ale ... než na tyto mety dosáhneme, pomáháme zvířatům, které nás potřebují už dnes. Dosud jsme změnili životy těchto bývalých psích bezdomovců.

Oslovila Tě naše myšlenka? Chceš se stát dočaskářem?
Vyplň registrační formulář a staň se jedním z nás ;-)

Můžeš jinak pomoci? Dej nám o sobě vědět na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dočasky.cz, z. s.

info@docasky.cz

Nová 931/59, Lanžhot, 691 51
(návštěvy možné pouze po předchozí domluvě)
IČ: 01917501, Registrované Ministerstvem vnitra i Úřadem na ochranu osobních údajů

Spolek Dočasky.cz je veden pod spisovou značkou L 17647/KSBR u Krajského soudu v Brně.

Registrační číslo státní veterinární správy CZ 62C04757

Číslo účtu veřejné sbírky ve Fio banka, a.s.:
platby v CZK: 2601143882/2010
platby v EUR: 2601143882/8330

CZ / EN