Psí Jekkyl & Hyde

  Když k nám v létě 2016 dorazil Herry a jeho dva bratři, byli v tak zoufalém fyzickém i psychickém stavu, že málokdo věřil, že se jedná o štěňata s průkazem původu narozená po čistokrevných rodičích v chovatelské stanici. Byli vyhublí na kost, Herry měl snadno hmatatelná žebra i páteř, vystouplé kyčelní klouby, deformovaný ocásek, byl dehydratovaný a přecitlivělý na zvuky.  Všichni tři neuvěřitelně páchli čpavkem/močí, srst na tlapkách měli zbarvenou do žluta, drápky přerostlé/neobroušené, na zubech měli silnou vrstvu plaku neodpovídající věku. Byli ve velkém stresu.

  Hugo a Henry už jsou šťastni v adoptivních rodinách.  Jsou zdraví a sebevědomí.

  IMG 3952mV IMG 4092mV

  Herry má právě dnes (6. května 2017) 17 měsíců, z čehož 9 prožil u nás. Za normálních okolností je to pozorný, bystrý pes, nadšený aportér a miláček k zulíbání. Pes, o jakém spousta z vás sní.

  Ale možná právě pokus o jeho umístění do adoptivní rodiny spustil něco, co nikdo nečekal. V panu Jekyllovi se probudil pan Hyde. Bylo to v září, ve věku 9 měsíců.

  Od té chvíle Herryho denně trápí záchvaty, které dosud nikdo nebyl schopen vysvětlit. Podařilo se nám minimalizovat následky nedostatečné habituace a socializace i vyléčit Demodex. Máme ve zvyku dělat pro psy maximum, zvlášť tehdy, je-li možným viníkem jejich potíží nezodpovědný člověk.  Herry absolvoval opakovaná vyšetření krve, moči, test na hladinu hormonu štítné žlázy, test genetické predispozice k luxaci čočky, rentgeny, sono,  aromaterapie, dornovu metodu a nejzásadnější bylo vyšetření  magnetickou rezonancí a odběr mozkomíšního moku (ten mu krátkodobě ulevil). 

  herry

  Herry stále velmi často třese hlavou, spí většinou v pozici kůzlete (stočený do kotoulu s hlavou mezi předními) a ze spánku „vystřelí“. Při většině výpadů točí hlavu do stran a nahoru.  Lékaři potvrzují, že tělo je zdravé, Herryho stavy se mění ze dne na den, je nevyzpytatelný a protože už několikrát bez výstrahy napadl jiného psa malého vzrůstu a jednou atak dokonce skončil pětidenní hospitalizací napadeného psa s diagnózou pneumothorax, nenecháváme ho bez dozoru a jeho adopce nepřipadá v úvahu. Kontaktovaly nás téměř dvě desítky bývalých majitelů psů bull plemen, u nichž se podobné chování objevilo, stupňovalo, vyvrcholilo pokousáním člověka a psi byli utraceni s diagnózou syndromu NZA (Náhlý záchvat agrese). 

  Snažíme se zůstat “nad věcí” a nepochybovat o tom, že existuje vysvětlení.  Ač nám již mnozí z vás položili otázku, zda jsme zvažovaly euthanasii.

  Stále platí, že pokud se nám podaří objasnit příčinu Herryho problémového chování, změníme tím nejen jeho život, ale může to být odrazovým můstkem pro majitele dalších psů, kteří zápasí se stejnými potížemi a jsou bezradní stejně, jako my. 

  Herryho příběh neskončil. Jdeme dál a přitom jsme stále na začátku.

  Číslo našeho transparentního účtu je 2700453368/2010, Herryho variabilní symbol 333.
  Předem děkujeme za jakoukoliv částku, či jinou formu podpory a prosíme o sdílení článku či videa, které s láskou a bez nároku na honorář vyrobil Pixelhouse.
   
  Autorkou fotografií je Mirka Brázdová


  HERRY - Psí Jekkyl & Hyde

  Dočasky.cz, z. s.

  info@docasky.cz

  Nová 931/59, Lanžhot, 691 51
  (návštěvy možné pouze po předchozí domluvě)
  IČ: 01917501, Registrované Ministerstvem vnitra i Úřadem na ochranu osobních údajů

  Spolek Dočasky.cz je veden pod spisovou značkou L 17647/KSBR u Krajského soudu v Brně.

  Registrační číslo státní veterinární správy CZ 62C04757

  Číslo účtu veřejné sbírky ve Fio banka, a.s.:
  platby v CZK: 2601143882/2010
  platby v EUR: 2601143882/8330

  CZ / EN